Zbrodnia we Parośli. Uczniowie ze Wschowy pamiętają
Agnieszka Mała podkreśla znaczenie rozmów o trudnych tematach historycznych: „Nasza wizyta ma na celu nie tylko upamiętnienie, ale również pokazanie młodym ludziom wartości patriotyzmu oraz uczenie ich o historii, tożsamości i korzeniach”. Podjęta rok temu współpraca szkoły ze Stowarzyszeniem Huta Pieniacka ma za zadanie nie tylko czczenie pamięci, ale też zaangażowanie młodzieży w dialog o przeszłości, co, jak zaznacza Mała, pozwala młodym ludziom znaleźć sens własnego życia przez pryzmat historii.
Zbrodnia w Parośli, dokonana przez sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii pod dowództwem Hryhorija Perehijniaka, to jedno z wielu tragicznych wydarzeń II wojny światowej, które pochłonęło życie od 149 do 173 Polaków. Ta polska osada została brutalnie zaatakowana, a jej mieszkańcy – zabici przy użyciu noży i siekier. Wydarzenie to nie tylko zakończyło istnienie wsi Parośla, ale również pozostawiło trwałe ślady w pamięci społecznej.
Zagłada Huty Pieniackiej. Na obchody zaprasza Małgorzata Gośniowska-Kola
W kontekście zbliżającej się 80. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej, prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka, Małgorzata Gośniowska-Kola, zaprasza do udziału w centralnych uroczystościach, które odbędą się 28 lutego w Warszawie. „Kultywujemy pamięć o tragicznych losach naszej rodzinnej miejscowości i jej mieszkańcach. Każdego roku, w każdą kolejną rocznicę odmawiamy modlitwę za Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów i mówimy PAMIĘTAMY! W tym roku 28 lutego mija 80 lat od tamtych tragicznych wydarzeń. Ta rocznica jest dla nas szczególna, dlatego prosimy o modlitwę i symboliczne zapalenie zniczy. Zapraszamy Państwa do udziału w uroczystościach współorganizowanych z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,” mówi Gośniowska-Kola, podkreślając długotrwałe zaangażowanie stowarzyszenia w zachowanie pamięci o wydarzeniach z przeszłości.
80. rocznica zagłady Huty Pieniackiej - harmonogram obchodów
Warszawa – 28 lutego (środa) 2024 r.
- 10:30 – Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Długa 13/15).
- 12:00 – złożenie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza.