TworzymyGłos Regionu

reklama

Uczniowie uczcili pamięć ofiar zbrodni w Parośli. Agnieszka Mała: „Nie bójmy się rozmawiać z młodymi ludźmi o historii”

Piątek, 09 lutego 2024 o 15:29, aktualizacja Piątek, 09 lutego 2024 o 15:44, autor: 3
Uczniowie uczcili pamięć ofiar zbrodni w Parośli. Agnieszka Mała: „Nie bójmy się rozmawiać z młodymi ludźmi o historii”

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Polskich Olimpijczyków we Wschowie pod opieką nauczycielki Agnieszki Małej uczcili pamięć ofiar zbrodni w Parośli z 9 lutego 1943 roku. Dzisiejsza inicjatywa miała na celu nie tylko upamiętnienie tragicznych wydarzeń, ale także edukację młodzieży w duchu patriotyzmu i poszanowania historii.

Zbrodnia we Parośli. Uczniowie ze Wschowy pamiętają

Agnieszka Mała podkreśla znaczenie rozmów o trudnych tematach historycznych: „Nasza wizyta ma na celu nie tylko upamiętnienie, ale również pokazanie młodym ludziom wartości patriotyzmu oraz uczenie ich o historii, tożsamości i korzeniach”. Podjęta rok temu współpraca szkoły ze Stowarzyszeniem Huta Pieniacka ma za zadanie nie tylko czczenie pamięci, ale też zaangażowanie młodzieży w dialog o przeszłości, co, jak zaznacza Mała, pozwala młodym ludziom znaleźć sens własnego życia przez pryzmat historii.

Zbrodnia w Parośli, dokonana przez sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii pod dowództwem Hryhorija Perehijniaka, to jedno z wielu tragicznych wydarzeń II wojny światowej, które pochłonęło życie od 149 do 173 Polaków. Ta polska osada została brutalnie zaatakowana, a jej mieszkańcy – zabici przy użyciu noży i siekier. Wydarzenie to nie tylko zakończyło istnienie wsi Parośla, ale również pozostawiło trwałe ślady w pamięci społecznej.

Zagłada Huty Pieniackiej. Na obchody zaprasza Małgorzata Gośniowska-Kola

W kontekście zbliżającej się 80. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej, prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka, Małgorzata Gośniowska-Kola, zaprasza do udziału w centralnych uroczystościach, które odbędą się 28 lutego w Warszawie. „Kultywujemy pamięć o tragicznych losach naszej rodzinnej miejscowości i jej mieszkańcach. Każdego roku, w każdą kolejną rocznicę odmawiamy modlitwę za Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów i mówimy PAMIĘTAMY! W tym roku 28 lutego mija 80 lat od tamtych tragicznych wydarzeń. Ta rocznica jest dla nas szczególna, dlatego prosimy o modlitwę i symboliczne zapalenie zniczy. Zapraszamy Państwa do udziału w uroczystościach współorganizowanych z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,” mówi Gośniowska-Kola, podkreślając długotrwałe zaangażowanie stowarzyszenia w zachowanie pamięci o wydarzeniach z przeszłości.

80. rocznica zagłady Huty Pieniackiej - harmonogram obchodów

Warszawa – 28 lutego (środa) 2024 r.

  • 10:30 – Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Długa 13/15).
  • 12:00 – złożenie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

avatar

avatar
~AS
11.02.2024 17:50

BRAWO, BRAWO, BRAWO,

avatar
~JamJestOn
20.02.2024 07:59

Zaprawdę powiadam Wam, gdybyście wszystkiego nie zaczynali od mszy byłoby lepiej - myśląc o ludzkiej tragedii która jest historią każdego kontynentu, narodu, rodziny, człowieka nie chcę słuchać "módlmy się za papieża, biskupa, plebana, wikarego, organisty i nie zapomnijmy o tych za których jest msza". Macie ludziki XXI wiek.

avatar
~~~jamjestTy~
20.02.2024 10:45

Ilość świadczy o tej modlitwie .....#.pl

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl